piątek, 26 kwietnia 2013

Nowe produkty w kwietniu


Witam w kwietniu
Pewnie zastanawialiście się często, po co w niektórych maszynach, czy sprzęcie AGD producent czy konstruktor skręca części na nietypowe wkręty czy śruby z dziwnymi łbami? Torksy z otworem, albo główka płaska przecięta czy inne wynalazki. W ten sposób przymuszani jesteśmy do oddawania zepsutego sprzętu do serwisu i niemal zawsze jest to kosztowne. To samo jest z przeróżnymi kluczami do części samochodowych. Producenci myślą, że są cwani to prawda, ale my jesteśmy cwańsi:)

 Pierwsze to klucze do korków oleju, na ogół są to kwadraty 8 mm, 10 mm lub 12 mm. Mocujemy na pokrętło do kluczy 1/2" i gotowe.
Następnie klucz trzpieniowy splin M16 z otworem, takie cudo do odkręcania korków oleju i skrzyni biegu w kilku modelach samochodów.
Dalej klucz nasadowy 10 kątna 20mm do resora tylnego w Hondzie. A precyzyjnie do śrub mocujących resor, jak by nie można było normalnych śrub z łbem sześciokątnym.

Dwa razy w roku przyjeżdża do nas polski rzemieślnik, który z blachy ocynkowanej produkuje lejki do płynów. Lejki są nadzwyczaj solidne, blacha jest gruba od 0.3 mm przy małych do 0.5 mm przy {największych|dużych. Lejki mają polutowane na stałe siatki z mosiądzu o drobnych oczkach. Dobra Polska ręczna robota i co najważniejsze nie drogo.
Jak już jesteśmy przy ręcznej robocie to opiszę jeszcze ręczne giętarki do prętów zbrojeniowych. Na każdej budowie gdzie leje się fundamenty, stropy czy wieńce takie coś się przydaje. Masywna konstrukcja, z grubych blach w dwóch wersjach. Giętarka do prętów z łożyskiem, trochę droższa i giętarka do prętów zwykła tańsza.  Wszystkie są zabezpieczone farbą, jak by to powiedzieć, czym popadnie. Jeszcze nam się nie zdarzyło żeby były takie same kolory. I czasami podstawy są w różnych rozmiarach, ale to nie ma większego znaczenia, giętarka na budowie nie musi być ładna i zapakowana w estetyczny kartonik.

Niwelatory Laserowe NLS


Dziś trochę o niwelatorach laserowych i optycznych.
Krajowy rynek obfituje w różnego rodzaju marki niwelatorów, ja przedstawię Nivel System, która jest obecna w naszej ofercie od 2003r. Zawiera przyrządy pomiarowe dla branży budowlanej i geodezyjnej, cechuje je przystępna cena z jednoczesną gwarancją adekwatnej, jakości, co zapewnia możliwość wykorzystania w wielu zastosowaniach, profesjonalnego zestawu pomiarowego kosztem znacznie niższym niż dotychczas. I jest to bardzo ważna rzecz, szczególnie w obecnych trudnych czasach.
Niwelatory Nivel System cechują się własnym oryginalnym wzornictwem i kolorystyką, spełniają wysokie normy pyłoszczelności i wodoodpornośći IP (co oznacza klasa IP napisałem wcześniej). Wszystkie instrumenty mają 24 miesięczną gwarancją.
Podstawowym produktem z grupy laserów obrotowych jest model NL300. Posiada on funkcję autopoziomowania, po włączeniu przyrząd sam spoziomuje się i jest natychmiast gotowy do pracy. Generowana wiązka laserowa jest najlepiej widzialna w środku budynków, wyświetlona na ścianie tworzy linię referencyjną dla prac poziomych lub pionowych. W ciągu pracy niwelator laserowy współpracuje z czujnikiem i łatą laserową, dzięki temu mamy dokładny zestaw niwelacyjny przydatny na zewnątrz a pomiary dokonywane są jednoosobowo. Funkcja skanowania pozwala zawężenie wyświetlanej wiązki w zadanym zakresie, w ten sposób wytwarzamy referencyjną linię lasera jedynie tam, gdzie przeprowadzamy prace.
Sprzęt umożliwia pracę zarówno z wiązką poziomą i pionową. Płaszczyzna może być pochylana w zależności od potrzeb w jednym lub dwóch kierunkach, dzięki czemu laser może być wykorzystywany przy takich pracach jak wylewanie posadzek, czy niwelacja i przygotowanie powierzchni pod kostkę brukową, boisko, czy drogę dojazdową- zapewniając odprowadzenie wody zgodnie z zaprojektowanymi spadkami. Przy pracach konstrukcyjnych przydatnym staje się pionownik laserowy, który stanowi oś generowanej rotacyjnie płaszczyzny laserowej. Funkcjonalność ta zapewnia dokładne wpasowanie się lasera przy pracach prostopadłych, czy podczas przenoszenia punktów (pionownik wyświetlany jest do dołu i do góry jednocześnie). W przypadku prac na zewnątrz i przy większych zasięgach niezbędny jest odbiornik laserowy (niwelator laserowy NL300 w zestawie), zapewniający możliwość odbioru sygnału w zakresie do 250 metrów, czyli 500 jeżeli stoi w środku. Różne szybkości obrotów głowicy gwarantują wykorzystanie lasera zarówno przy robotach instalacyjnych wewnątrz budynku jak i przy sterowaniu maszynami, gdzie potrzebne są wyższe prędkości (600 obr/min).
Niwelator wyposażony jest w elektroniczny kompensator, eliminujący drgania i zapewniający precyzyjnie poziomowanie płaszczyzny laserowej. Elektroniczny kompensator, w porównaniu z magnetycznym jest dużo bardzie dokładny, przede wszystkim w przypadku pomiarów budowlanych gdzie teren może drgać wskutek pracy koparek. Sprzęt jest odporny na działanie kurzu i wody, poświadczony bardzo wysoką klasą IP64. Głowica rotacyjna osłonięta jest szklanym korpusem, a obudowa lasera posiada gumowe osłony chroniące przed uszkodzeniem wskutek uderzenia, niewielkiego uderzenia.
Niwelator laserowy NL300 posiada prosty panel sterowania, i nie ma kłopotu z jego obsługą, co oczywiście nie zwalnia nas z przeczytania instrukcji. Zarządzanie funkcjami, odbywa się w sposób manualny. Funkcje lasera mogą być nastawiane zarówno z panelu jak i z pilota zdalnego sterowania (tylko w zestawie). Laser zasilany jest na trzy sposoby: akumulatorki, baterie i bezpośrednio z sieci.
To tyle miłego dnia.

wtorek, 9 kwietnia 2013

Rodzaje segmentów diamentowych


Witam
Dzisiaj trochę o technice wytwarzania segmentów diamentowych i o sposobie zespalania ich z dyskiem, tarczą lub wiertłem.
Na chwilę obecną istnieją dwa rodzaje mocowania diamentów na narzędziach. Pierwsza metoda mniej kosztowna to osadzenie kryształów diamentu wprost na krążku lub wiertle. Taka metoda zapewnia towar tani do użycia amatorskiego lub ręcznego. Z reguły nie stosuje się już tej metody do wytwarzania tarcz diamentowych, ściernic diamentowych do cięcia i szlifowania  tylko do produkcji osełek diamentowych do ostrzenia narzędzi i noży, wierteł diamentowych rurkowych do gresu. Narzędzia te mają nasyp diamentowy na nawierzchni i po zużyciu warstwy diamentu tracą swoje właściwości.
Druga grupa to narzędzia bazujące na segmentach. Ziarna diamentu są mieszane z pyłem metalowym, który spełnia rodzaj spoiwa. Potem metodą spiekania i prasowania tworzy się segment o określonym kształcie. Metoda ta, choć bardziej kosztowna jest nieporównywalnie lepsza w wypadku narzędzi do maszyn wysokoobrotowych - tarcze diamentowe, ściernice diamentowe. Można niezwykle dokładnie dopasować spoiwo, ziarno diamentu i jego koncentrację do typu obrabianego materiału jak również do warunków pracy. Obecnie technologia produkcji segmentów diamentowych rozkręca się w kierunku: -rozwijania innowacyjnych metod spiekania i tworzenia nowych maszyn i linii technologicznych,
-produkcji nowatorskich rodzajów ziaren diamentu syntetycznego,
-tworzenia nowatorskich spieków metalu,
-rozwoju maszyn do precyzyjnego łączenia laserem segmentów z narzędziami, tarcze diamentowe, sznury diamentowe, ściernice diamentowe, segmenty diamentowe do maszyn polerskich i wiertła diamentowe.
Jak poprzednio napisałem sercem narzędzi diamentowych jest segment. Wykonany jest z dokładnie dobranych rodzajów lub rodzaju diamentu w spieku metalu o ściśle ustalonych parametrach. Takich jak twardość, czyli wytrzymałość na ścieranie. Gołym okiem można zauważyć, że diamenty sterczą ponad powierzchnię narzędzia. Te wystające diamenty skrawają obrabiany materiał. W trakcie pracy ziarno powoli się zużywa analogicznie jak spoiwo. W chwili, kiedy diament się zupełnie zużyje odpada a spoiwo powinno odsłonić następne ziarno. Jest to elementarny warunek, aby narzędzie diamentowe prawidłowo skrawało. Czyli spoiwo powinno sie tak ścierać, aby:
- nie za szybko odsłaniać ziarna- wtedy tarcza lub wiertło diamentowe zużywa sie za szybko.
- nie za wolno - wtedy na powierzchni tarczy nie ma wystających ziaren i tarcza nie skrawa. Grzeje się, sypie iskrami gorącego metalu, odkształca się pod wpływem temperatury.
Krótko mówiąc przy poprawnie dobranym spoiwie do rodzaju obrabianego materiału, kryształy diamentu systematycznie się zużywają, a spoiwo bezustannie odkrywa nowe kryształy, umożliwia ciągłość ścierania aż do pełnego zużycia się segmentów.
Jak wcześniej wspomniałem w praktyce nie wygląda to tak różowo. Przedstawię dokładniej dwa skrajnie niepożądane przypadki dla lepszego zobrazowania problemu.
Obrabiamy nadzwyczaj twardy materiał, przykładowo wiercimy otwory w twardym gresie. Wystający kryształ diamentowy na wiertle ściera materiał, spoiwo bardzo mocno spieczone i twarde nie ściera się dostatecznie szybko. Staje się plastyczne i ślizga sie po powierzchni gresu. Ziarna stępią się do takiego stopnia, że zaprzestają skrawać, nagrzewają się i odpadają. Kolokwialnie mówi się, że tarcza jest stępiona, na jej nawierzchni nie ma diamentów tylko gładka powierzchnia spieku. Dalsze cięcie nie ma sensu, spoiwo zamiast wycierać się, błyskawicznie się nagrzewa topi, sypie iskrami.
Drugi przypadek. Obrabiany towar jest bardzo ścierliwy, np.: świeży beton. Tarcza tnie nienagannie, kryształy w zasadzi nie zużywają się. Gorzej z spoiwem, które jest nadto miękkie i suchy urobek błyskawiczne ściera spoiwo. W efekcie ziarna, które są jeszcze niezużyte i mogłyby skrawać przez dłuższy okres, odpadają. Gdyż spoiwo, które je podtrzymuje ulega błyskawicznemu wycieraniu. W efekcie tarcza tnie bardzo szybko, ale również szybko zużywa się i przez to cięcie staje się nieekonomiczne. Notorycznie po paru minutach okazuje się, że segment zniknął.
Poprawnie dobrana tarcza diamentowa, ściernica diamentowa lub wiertło diamentowe ma spoiwo i segment zużywający się równomiernie ot cała filozofia.
Warto jedna nadmienić o jeszcze jednym zdarzeniu, a mianowicie o zużywaniu bocznym. Narzędzie diamentowe, tarcza diamentowa i wiertło diamentowe jest tak skonstruowane, aby segment nieznacznie wystawał poza obręb tarczy lub tulei wiertła. Z racji tego urobek może bez problemu opuścić miejsce cięcia, a tarcza nie blokuje się. Jednakże w trakcie pracy segmenty boczne również się ścierają, przez co segment staje się węższy i z czasem może całkowicie uniemożliwić dalszą pracę. Podstawową techniką zabezpieczania się jest zastosowanie chłodzenia z jednoczesnym wymuszonym usuwaniem urobku. Na ogół jest to woda aplikowana pod niewielkim ciśnieniem. Chłodzi i wypłukuje urobek. Pamiętajmy, że im bardziej ścierliwy materiał tym szybciej zużywać się będzie boczna powierzchnia. Następnie, aby minimalizować to zdarzenie stosujemy takie prowadzenie maszyny, aby nie dopuszczać do tarcia bocznego. Sytuacja gwałtownego zużywania się powierzchni bocznych przebiega najczęściej przy cięciu z ręki. Za to podczas pracy z użyciem prowadnic zmniejszamy ścieranie boczne.
Skoro jestem przy cięciu na sucho i mokro to opisze kolejny problem.
Kiedy tarczą tniemy na mokro a kiedy na sucho? Jeżeli dysponujemy ręczną szlifierkę kątową na 230V to nie mamy wyjścia, nie wolno stosować chłodzenia wodą. Używamy wszystkie tarcze, ale zwracamy uwagę na okres pracy i rodzaj tarczy. Tarcze diamentowe z brzegiem ciągłym mają lutowany segment. Temperatura pracy jest o wiele niższa niż przy spawanych laserowo. Czas pracy winien być znacznie krótszy, niekiedy 10-15 sekund. Po tym okresie może puścić lut a segment odpaść, nie muszę pisać, czym to grozi. Wszystkie tarcze z brzegiem ciągłym mają lutowane segmenty. Oprócz niebezpieczeństwa odlutowania się segmentu istnieje też możliwość odkształcenia się tarczy. Przegrzana tarcza ma bicie i w zasadzie nie nadaje się do cięcia równego, bo powoduje nierówne cięcia, z widocznymi szczerbami lub w przypadku cięcia gresu może pękać płytka. Przy cięciu płytek ceramicznych istotne jest uzyskanie gładkiej powierzchni z tego względu skazani jesteśmy na tarcze gładkie, bo tarcze zębate powodują szczerby.
Reasumując, zawsze, jeżeli to możliwe tarcze chłodzimy.
Gładkie tarcze diamentowe używamy do cięcia płytek, szkła i gresu. Pracujemy ostrożnie, jeżeli tniemy na sucho to bardzo krótko max. 15 sek. praktyka pokaże.
Tarcze diamentowe segmentowe,zębate, turbo spawane laserowo do materiałów budowlanych i kamienia.
Chłodzenie tylko w sposób ciągły, nie wolno, co jakiś czas polewać, może się zrobić spiek i uszkodzić tarczę lub wiertło.
Jeżeli potrzebujemy tarczę do różnych materiałów wybieramy uniwersalną nie drogą. Jeżeli wiemy, jaki materiał będziemy obrabiać można wybrać tarczę lub wiertło diamentowe profesjonalne.

Narzędzia do pomiaru


Narzędzia pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się do poziomic i stalowych liniałów.
W współczesnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, mimo maszyn cnc, komputerów wytwórczość seryjna detali o jednakich rozmiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super precyzyjne także jak narzędzia skrawające czy szlifujące.
Dla tego projektant definiuje, w jakich granicach mogą się zawierać faktyczne wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy charakteryzuje w dokumentacji tolerancję. Pracownik wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, korzysta z  różnych przyrządów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.
 Wzorzec pomiarowy jest to składnik stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę danej wielkości z uznaną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w pakiet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o określonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, popularnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50 mm do 600 mm.
Z kolei przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy podniesieniu czułości odczytywania, regulowania wskazań lub kompensacji błędów pomiarowych. Stanowią one wielce rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem skierować uwagę na poziomice, które należą do instrumentów pomiarowych. Z reguły są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomu lub pionu. Wyznaczanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu stosowane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice robione są w różnych klasach, na ogół zwracamy uwagę na grubość profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy. Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do szacowania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na elemencie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zastąpimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają rozliczne zasięgi i mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga posiłkowego odbiornika, ponieważ laser przy dużych odległościach przestaje być widoczny przez człowieka.