Witam w kwietniu
Pewnie zastanawialiście się często, po co w niektórych maszynach, czy sprzęcie AGD producent czy konstruktor skręca części na nietypowe wkręty czy śruby z dziwnymi łbami? Torksy z otworem, albo główka płaska przecięta czy inne wynalazki. W ten sposób przymuszani jesteśmy do oddawania zepsutego sprzętu do serwisu i niemal zawsze jest to kosztowne. To samo jest z przeróżnymi kluczami do części samochodowych. Producenci myślą, że są cwani to prawda, ale my jesteśmy cwańsi:)
Pierwsze to klucze do korków oleju, na ogół są to kwadraty 8 mm, 10 mm lub 12 mm. Mocujemy na pokrętło do kluczy 1/2" i gotowe.
Następnie klucz trzpieniowy splin M16 z otworem, takie cudo do odkręcania korków oleju i skrzyni biegu w kilku modelach samochodów.
Dalej klucz nasadowy 10 kątna 20mm do resora tylnego w Hondzie. A precyzyjnie do śrub mocujących resor, jak by nie można było normalnych śrub z łbem sześciokątnym.
Dwa razy w roku przyjeżdża do nas polski rzemieślnik, który z blachy ocynkowanej produkuje lejki do płynów. Lejki są nadzwyczaj solidne, blacha jest gruba od 0.3 mm przy małych do 0.5 mm przy {największych|dużych. Lejki mają polutowane na stałe siatki z mosiądzu o drobnych oczkach. Dobra Polska ręczna robota i co najważniejsze nie drogo.
Jak już jesteśmy przy ręcznej robocie to opiszę jeszcze ręczne giętarki do prętów zbrojeniowych. Na każdej budowie gdzie leje się fundamenty, stropy czy wieńce takie coś się przydaje. Masywna konstrukcja, z grubych blach w dwóch wersjach. Giętarka do prętów z łożyskiem, trochę droższa i giętarka do prętów zwykła tańsza. Wszystkie są zabezpieczone farbą, jak by to powiedzieć, czym popadnie. Jeszcze nam się nie zdarzyło żeby były takie same kolory. I czasami podstawy są w różnych rozmiarach, ale to nie ma większego znaczenia, giętarka na budowie nie musi być ładna i zapakowana w estetyczny kartonik.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.