Maski przeciwpyłowe i przeciwgazowe wielokrotnego użytku (MWU) stosujemy tam gdzie znacząca jest szczelność kompletu i planowane jest duże natężenie pracy.
Jak wiadomo, maski jednorazowe ( opisane na - http://narzedziamoje.pl/index.php/bezpieczenstwo-podczas-pracy )mają znaczne przecieki boczne wynikające z niekompletnego dopasowania się włókniny do części twarzowej. Takie szpary mogą wynosić do kilku do kilkunastu procent. W solidnych maskach silikonowych lub neoprenowych taka szczelina zredukowana jest > 2%. Drugą sprawą jest ekonomia. Jeżeli planujemy polerować 2 deski to nieekonomiczne będzie kupno maski wielokrotnego użytku przewyższające kilku krotne wartość tych desek. W takim przypadku trzeba jeszcze powiedzieć o NDS Najwyższym Dopuszczalnym Stężeniu pyłu, który podczas szlifowania takiej deski nie jest przekraczany.
Inaczej będziemy podchodzili do pracy ciągłej lub pracy okresowej, gdzie NDS jest olbrzymie i ochrona górnych dróg oddechowych jest konieczna.
1) Filtr lub filtropochłaniacz musi być efektywny i chłonny, i na tyle mały, aby nie zastawiał pola widzenia, i aby nie był za ciężki.
2) Maska powinna precyzyjnie przylegać do buzi i być małych rozmiarów.
3) Zawory wdechowe i wydechowe powinny mieć dużą przepustowość otwarcia.
4) Maski powinny być uniwersalne, tzn. dawać możliwość konfiguracji, jako maski przeciwpyłowe, maski przeciwgazowe, chronić przed gazami, aerozolami i parami substancji szkodliwych.
Można wtedy stosować je do różnych prac: lakierowanie natryskowe, polerowanie, prace remontowe, opryski środkami ochrony roślin, pracy w odlewniach, czyszczenie z użyciem rozpuszczalników.
Te kryteria spełniają maski przeciwgazowe wielokrotnego użytku Secura. Bazuje się tu na jednej konstrukcji wykonanej z silikonu lub neoprenu. Żeby się za bardzo nie rozpisywać, napiszę to z doświadczenia: rekomendujemy korzystanie z masek silikonowych. Pisze to wcale nie dla tego, że są one droższe. Neopren ma jedną wadę: ma słabą odporność chemiczną. Stosowany przez dłuższy czas ( kilka miesięcy ) traci swoje cechy i zaczyna się rozlatywać. Zdarzyło mi się parę razy, że po kilku godzinach pracy na starej masce neoprenowej miałem na gębie poprzyklejane skrawki neoprenu. Podkreślę jednak, że pracowałem w miejscu gdzie stosowałem kwasy, rozpuszczalniki i różne stężenia dymu.
Ważnym kryterium wyboru lub kupna maski jest również:
Jego konstrukcja, szybka wymiana wkładów filtracyjnych, ściąganie i zakładanie nie powinno nastręczać kłopotów,
Maska powinna umożliwiać szybką i bezproblemową regulację pasków naciągowych.
Możliwość kupna części zapasowych takich jak: płatki wdechowe i wydechowe, taśmy elastyczne, filtr, filtropochłaniacz, pierścień dociskowy i zewnętrzne osłonki filtracyjne..
Maska powinna mieć uniwersalny wymiar mocowania filtropochłaniaczy, żeby nie było kłopotów przy zakupie z dopasowaniem i montażem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.