wtorek, 7 lipca 2015

Znaczniki GRAWUREM

Witam!
     Numeratory to narzędzia do znakowania tabliczek znamionowych, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 180 HB.
     Na rynku można spotkać wiele numeratorów przeróżnych producentów od najtańszych do markowych. Czołowym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM z ponad 50-cio letnim doświadczeniem. Zajmuje ona czołowe miejsce w produkcji narzędzi do znakowania, w tym znaczników.
Gravurem wytwarza kilkanaście artykułów:
  • Sztandarowy ich produktem są znaczniki Grawurem-S (standard do wybijania liter i cyfr).
  • znaczniki punktowe.
  • znaczniki zaokrąglone.
  • numeratory wielokrążkowe.
  • znaczniki automatyczne.
  • numeratory specjalne na indywidualne zamówienie klienta.
  • Dostępna na https://domtechniczny24.pl/znaczniki-numeratory-gravurem.html
     Praca z tymi narzędziami odbywa się  w trakcie kontrolowanego zgniotu przedmiotu oznakowanego o ustalonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać ponad 800N/mm2. Optymalny nacisk to 600 N/mm2. Nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą trwałość narzędzi. Znaczenie znacznikami  w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w numerator. Warto pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie.
     Zanim jednak zaczniemy pracę, trzeba przetestować na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.
     Wielkość znaczników podaję się w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać numerator. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. Zatem wielkość wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
     Numeratory Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, konstrukcjach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. W większości wypadków elementy oznakowane wykonane są z mosiądzu i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najczęściej sprzedawanym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając literę odwróconą k na znaczniku otrzymamy poprawne k na materiale oznakowanym. Wielkości zaczynają się od 2mm a kończą na 12mm.
     Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 4mm a inna 10 mm. W praktyce dobrze mieć z trzy wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 500g.
     W opisie produktu mamy:
  • Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
  • Rozmiar znacznika literowego czy cyfrowego.
  • Twardość części znakującej znacznika - 58-61 HRC.
  • Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
  • Przekrój i długość podaną w mm.
     Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.
Podsumowując temat, wybierając firmę Grawurem macie Państwo pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Rafał pozdrawia wszystkich!. Wejdźcie na mój bloghttp://www.skleptechnika24.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.