Numeratory to narzędzia do znakowania tabliczek znamionowych, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 180 HB.
Na rynku można spotkać wiele numeratorów przeróżnych producentów od najtańszych do markowych. Czołowym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM z ponad 50-cio letnim doświadczeniem. Zajmuje ona czołowe miejsce w produkcji narzędzi do znakowania, w tym znaczników.
Gravurem wytwarza kilkanaście artykułów:
- Sztandarowy ich produktem są znaczniki Grawurem-S (standard do wybijania liter i cyfr).
- znaczniki punktowe.
- znaczniki zaokrąglone.
- numeratory wielokrążkowe.
- znaczniki automatyczne.
- numeratory specjalne na indywidualne zamówienie klienta.
- Dostępna na https://domtechniczny24.pl/znaczniki-numeratory-gravurem.html
Zanim jednak zaczniemy pracę, trzeba przetestować na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.
Wielkość znaczników podaję się w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać numerator. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. Zatem wielkość wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
Numeratory Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, konstrukcjach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. W większości wypadków elementy oznakowane wykonane są z mosiądzu i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najczęściej sprzedawanym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli dla przykładu wybijając literę odwróconą k na znaczniku otrzymamy poprawne k na materiale oznakowanym. Wielkości zaczynają się od 2mm a kończą na 12mm.
Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 4mm a inna 10 mm. W praktyce dobrze mieć z trzy wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 500g.
W opisie produktu mamy:
- Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
- Rozmiar znacznika literowego czy cyfrowego.
- Twardość części znakującej znacznika - 58-61 HRC.
- Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
- Przekrój i długość podaną w mm.
Podsumowując temat, wybierając firmę Grawurem macie Państwo pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Rafał pozdrawia wszystkich!. Wejdźcie na mój bloghttp://www.skleptechnika24.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.